wystroj salonu
28 lutego 2021

Salon w stylu glamour w trzech odsłonach. Zainspiruj się i wykorzystaj gotowe rozwiązania w swoim mieszkaniu!

By redakcja serwisu

Już od dawna ceramika przestała być synonimem materiału przeznaczonego jedynie do łazienki bądź kuchni. Bardzo często wykorzystuje się ją w salonie, zwłaszcza, że można stworzyć naprawdę nietuzinkowe aranżacje. My dziś przedstawimy Ci takie wnętrze w stylu glamour w trzech odsłonach. Nie zabraknie w nich eleganckiej ceramiki nie tylko na ścianach. Zatem do dzieła!

Po pierwsze: odsłona angielska, czyli sztukateria dekoracyjna i tapety winylowe

Styl angielski jest dość osobliwy, jednak można go uznać za odmianę glamour, wszak nie brakuje tu stylizowanych mebli z przeszkleniami, nazywanych często kolonialnymi, bo wykonanych z drewna egzotycznego, eleganckich dodatków jak pięcioramienne czy siedmioramienne świeczniki, a także porcelanowej zastawy stołowej w stylu Royal. Dlaczego zatem uznaliśmy go za osobliwy? Ano z powodu stosowania wielu wzorów i to w jednym pomieszczeniu. Jak to wygląda można było zobaczyć w znanym w Polsce serialu „Keeping up Appearances”, czyli „Co ludzie powiedzą?” Połączenie boazerii angielskiej i wzorzystych kwiatowych tapet z tapetami z sercami utrzymanymi w podobnej tonacji, a do tego jeszcze komplet wypoczynkowy z kwiatową tapicerką i zasłony w kwiaty. Może zakręcić się w głowie, jednak trzeba przyznać, że wystrój prezentuje się elegancko, czyli na miarę glamour.

Po drugie: połyskujące lub matowe płytki ścienne, żyrandole i podłoga z żywicy epoksydowej

Druga odsłona glamour jest już bardziej współczesna, choć można powiedzieć, że także eklektyczna, wszak można wykorzystać retro elementy wyposażenia, np. białą witrynę z ceramicznymi gałkami. Zatem na ścianach znajdą się prestiżowe płytki ścienne i tu można postawić na te połyskujące, czarne z widoczną strukturą marmuru albo matowe, szare przypominające powierzchnię betonu. Do tego elegancka i reprezentacyjna podłoga. Tu można zdecydować się na tę z żywicy epoksydowej. Trzeba pamiętać, że jej wykonanie to nie przysłowiowe 5 minut, bowiem trwa nawet tydzień. Trzeba wylać kolejne warstwy, a każda z nich przed nałożeniem kolejnej musi dokładnie przeschnąć. Trzeba również niezwykle uważać, by nie pojawiły się pęcherzyki powietrza. Wykonanie wymaga precyzji i powinno być wykonane przez specjalistę. W przypadku dość ciemnych, eleganckich ścian warto wybrać białą, połyskującą podłogę. Komplet wypoczynkowy może być dość tradycyjny dopasowany do retro witryny. Szczególnie dobrze sprawdzi się pikowany model w stylu angielskim zwany Chesterfield. Aksamitna lub skórzana struktura doskonale skomponuje się z wykończeniem ścian i podłóg.

Po trzecie: retro glamour, czyli styl ludwikowski

Mieliśmy już styl angielski, eklektyczny, to wśród glamour nie może zabraknąć pierwiastka francuskiego, wszak słowo to wywodzi się właśnie z tego języka. Od lat architektów wnętrz inspirowały ludwikowskie pałace pełne przepychu. Zatem można przenieść się kilka wieków wstecz i właśnie na taką aranżację postawić. Sekretarzyk czy toaletka na giętych, rzeźbionych nóżkach z otwieranym lustrem, albo większa szafa dwudrzwiowa i komoda z charakterystycznym ryflowaniem mogą stać się elementem takiej przestrzeni. Nie może również zabraknąć stolika, solidnego i wykonanego z ciemnego, lakierowanego drewna. W takim anturażu muszą znaleźć się dostojne fotele prezentujące się niczym trony i sofa typu szezlong. Na ścianach nie może tu zabraknąć tapet, choć nie będzie tak kolorowo, jak w angielskim stylu lat 90-tych. Wory będą subtelne, pojawią się złocenia i purpury bądź złocenia i kolor szmaragdowy bądź też królewski błękit.

A może współczesne glamour, czyli połysk metalu i gładkiej płyty laminowanej?

Choć nie jest to typowe glamour, to jednak chcąc nieco bardziej uwspółcześnić aranżację, można postawić na glamour w wersji nowoczesnej z meblami wykonanymi z połyskującej płyty laminowanej, czy nawet szklanymi frontami. Do nich doskonale pasują kryształowe żyrandole i połyskujące gresowe płytki ścienne, które można łączyć z tradycyjnym malowaniem ścian. Oczywiście gresy sprawdzą się także na podłodze, zarówno w wersji matowej, jak i błyszczącej można też pokusić się o drewnopodobną strukturę przypominającą parkiet lub terakotę, wszak to one królowały w pałacowych wnętrzach. Meble wypoczynkowe będą tu miały także bardziej współczesną formę, a nawiązaniem do glamour będą pikowania i guziki na oparciach, a także struktura materiału przypominająca welur. Nie zabraknie także posadowienia na metalowych nóżkach.

A ty jaką aranżację glamour wybierasz? Jedną z tradycyjnych, eklektyczną czy tę nowocześniejszą opartą na wysokim połysku? Jedno jest pewne, salon w stylu glamour zawsze zachwyca reprezentacyjnym charakterem!