9 sierpnia 2016

Remont kuchni – architekt, fachowiec czy własnoręcznie?

By redakcja

W kuchni oprócz przygotowywania i spożywania posiłków toczy się często życie rodzinne i towarzyskie. Jeśli zamierzamy wyremontować to wnętrze, warto dokładnie to przemyśleć. Pojawia się w takiej sytuacji również pytanie – czy lepiej wykonać remont samodzielnie, czy skorzystać z porady profesjonalistów.

To, w jaki sposób Polacy remontują kuchnię, postanowiła sprawdzić marka Hotpoint. Oto wyniki przeprowadzonych badań.

W swoim  najnowszym raporcie „Wakacyjne remonty Polaków”1 postanowiła sprawdzić to marka Hotpoint.

Jak często remontujemy kuchnię?

Remont kuchni odbywa się raz na co kilka czy nawet kilkanaście lat. Dlatego też decyzja związana z wyposażeniem i wykończeniem tego wnętrza nie powinna być pochopna.

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Hotpoint, blisko 1/3 ankietowanych (28%) ma zamiar zmienić wygląd tego pomieszczenia w te wakacje. Ponadto 40% respondentów zadeklarowało, że na czas remontu zamierza wziąć urlop.

Remont kuchni – architekt, fachowiec czy własnoręcznie?

Kuchnię remontujemy sami czy za pomocą profesjonalistów?

Z przeprowadzonego badania wynika, że Polacy są zaradni i zdecydowana większość deklaruje przeprowadzenie remontu (przynajmniej jego części) samodzielnie – 69%. Jedynie 8% planuje skorzystać z pomocy architekta wnętrz, a 29% chce powierzyć cały remont fachowcom.

Aż 83% ankietowanych deklaruje samodzielne pomalowanie ścian. Co ciekawe, 55% respondentów jest gotowa podjąć się prac przy instalacji oświetlenia, połowa wymienić własnoręcznie sprzęty AGD, a prawie połowa położyć kafelki (49%). Co trzeci badany, przeprowadzając remont, podejmie się też wymiany podłogi (35%).

Etapy remontu, które rzadziej są wykonywane samodzielnie, to bardziej zaawansowane prace remontowe, wymagające dodatkowych kwalifikacji, takie jak: przebudowa instalacji wodnej, elektrycznej i gazowej.

Remont kuchni – architekt, fachowiec czy własnoręcznie?

Jaka powinna być nowa kuchnia?

Michał Górecki, współwłaściciel bloga „Mike & Mary”, który marka Hotpoint objęła swoim patronatem (http://mikemary.pl), twierdzi, że kuchnia przede wszystkim powinna być ergonomiczna:

Jeśli chodzi o kuchnię, to najważniejsza jest funkcjonalność. Jest mnóstwo projektów kuchni, które są śliczne, choć w praktyce zupełnie się nie sprawdzają. Warto zadbać przede wszystkim o to, by istniały odpowiednie »ciągi komunikacyjne«. Należy wyobrazić sobie, co i jak robimy w kuchni: jak przychodzimy z zakupami, gdzie je kładziemy, wkładamy do lodówki etc. Następnie droga między lodówką a blatem – mycie, przygotowywanie, gotowanie i pieczenie. To wszystko ma duże znaczenie. Jeśli na tym etapie popełnimy błąd, to korzystanie z kuchni będzie po prostu niewygodne – podpowiada Michał Górecki.

Przeprowadzone badanie to badanie ogólnopolskie realizowane techniką CAWI – przeprowadzone wśród członków społeczności badawczej Zymetrii. Realizacja badania: 31.05. – 01.06.2016 r. Polacy w wieku 25-50 lat, N=255, kobiety i mężczyźni w wieku 25+, mieszkający z co najmniej jednym członkiem rodziny.