8 sierpnia 2016

Blat kuchenny – jak go wybrać?

By redakcja

Blat kuchenny to taki element w kuchni, który nadaje jej ostateczny wygląd. Jak wybrać odpowiedni, aby powierzchnia robocza była praktyczna i piękna przez wiele lat?

Blat kuchenny z drewna

Drewniane blaty kuchenne mają wielu zwolenników, a ich największą zaletą jest naturalność. Pasują do różnych stylizacji i nadają wnętrzu przytulnego klimatu.

Są ciepłe w dotyku i łatwe w obróbce – można je dowolnie przycinać, a także poddawać wielokrotnym zabiegom renowacyjnym.

Jednak dbanie o ich naturalne piękno jest dość uciążliwe. Drewniane blaty wymagają impregnacji i częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie są one co prawda skomplikowane – można je szlifować, lakierować i malować – jednak wymagają dodatkowej pracy.

Poza tym drewniana powierzchnia robocza jest mało odporna na wysokie temperatury, jest podatna na zarysowania, przebarwienia czy pęknięcia.

Blaty kuchenne z kamienia

Kamienne blaty są alternatywą dla drewnianych. Często wykonywane są z granitu. Materiał ten występuje w dwóch różnych strukturach: użylonej i ziarnistej.

Pierwsza charakteryzuje się pięknymi motywami użyleń i wzorów. Kolejna jest bardziej jednolita, ale wyróżnia się różną wielkością ziarna: daje to ciekawy efekt wizualny. Blat z kamienia jest odporny na ścieranie i zarysowania. Jest łatwy do utrzymania w czystości.

Blat z konglomeratu kwarcowego

To kolejny rodzaj materiału, z którego wykonywane są blaty kuchenne. Konglomerat kwarcowy ma dobre właściwości fizyko-chemiczne, dostępny jest w bogatej palecie kolorów oraz różnej opcji wykończenia. Dzięki temu staje cię alternatywą dla kamienia naturalnego.

Najważniejszą cechą konglomeratu kwarcowego jest trwałość oraz niska nasiąkliwość, która uniemożliwia tworzenie się zarazków i pleśni. Powierzchnia ta nie wchłania płynów, dzięki czemu blaty takie się higieniczne i mogą mieć kontakt z żywnością.

Dużym atutem blatów z konglomeratu jest łatwość ich pielęgnacji. Są one odporne na działanie większości detergentów, a do ich codziennej pielęgnacji wystarczy delikatnie zwilżona, miękka ścierka.

Usuwanie trudniejszych zabrudzeń również nie stanowi problemu. Doskonale sprawdzają się tu delikatne mleczka czyszczące czy standardowa chemia kuchenna.

Blaty z konglomeratu nie wymagają stosowania żadnych zabiegów konserwacyjnych – nie trzeba ich impregnować, aby cieszyć się nimi przez wiele lat.

Blat kuchenny - jak go wybrać? fot.: Grupa EGA

źródło: Grupa EGA